“Zobaczyć świat rękoma” – skanowanie 3D okrętu ORP Błyskawica w Gdyni

SMARTTECH dołączył do grona sponsorów ambitnego przedsięwzięcia jakim jest wykonanie odlewu okrętu ORP Błyskawica w Gdyni. Inicjatorem projektu jest gdyński OPEC który wraz z  klubem Rotary Gdynia – Sopot i Rotary Gdynia podpisali porozumienie w sprawie projektu.

SMARTTECH  jako sponsor wykonał skan 3D modelu ORP błyskawica znajdującego się w muzeum na pokładzie okrętu. Do skanowania został użyty skaner przeznaczony do zastosowań muzealnych pozwalający na jednoczesny pomiar kształtu i tekstury – ScanBright archeo.

Cały proces skanowania 3d trwał ok 4 godzin natomiast stworzenie modelu CAD zajęło inżynierom ok miesiąc. Efektem ich pracy jest model CAD obiektu z którego zostanie wykonana najpierw kopia na drukarce 3D, a w końcowym etapie projektu  odlew, który będzie jednocześnie uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy zespołu.

Wykonany podczas projektu model posłuży osobom niewidomym które odwiedzają trójmiasto w “zobaczeniu” przez dotyk jednego z największych okrętów II wojny światowej. W ramach projektu wykonane zostały już odlewy obiektów m.in.: Żuraw Gdański, Bazylika Mariańska, Arena Gdańsk.

Mamy nadzieje, że w przyszłości  codziennością staną się modele obiektów dziedzictwa kulturowego dostępne dla osób niewidomych, a technologia skanowania 3D przyczyni sie do popularyzacji tej idei.

IMG_0374 IMG_0454 IMG_0458 IMG_0477orp2Błyskawica(2) Błyskawica(5) Błyskawica(7) Błyskawica(11)

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.