SMARTTECH na konferencji “Cyfrowa Pamięć” w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu

W dniu 22 kwietnia 2015 roku mieliśmy okazję wziąć udział w Konferencji “Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii” w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu.
Konferencja zgromadziła wielu znakomitych gości działających w obszarze muzealnictwa i archeologii. Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładów na temat doświadczeń różnych pracowni digitalizacji zbiorów, a także prelekcji pt. “Cyfrowe wspomaganie badań i archiwizacji 3D obiektów dziedzictwa kulturowego” specjalisty ds. Archiwizacji naszej firmy Marcina Dębka.

Na konferencji obecny był również wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Uważam, że jest to ważne spotkanie, które służy przekazowi informacji, wymiany doświadczeń oraz określenia wizji dalszych działań. Cyfrowa pamięć obiektów, eksponatów, czy dokumentów nie jest już czymś niewyobrażalnym. Jest to absolutna rzeczywistość i konieczność. Dziesięć lat temu wirtualne spacery po miastach, muzeach wydawały się czymś kosmicznym. Dziś technologie poszły tak do przodu, że w wielu miejscach na świecie jest normalnością, a wręcz koniecznością. Te technologie powinny utrwalić się również u nas. Chcielibyśmy w najbliższych latach, wykorzystując środki europejskie, doprowadzić do jak najszybszej digitalizacji obiektów zabytkowych czy muzealnych, które często ulegają pewnym zmianom negatywnym – powiedział.

Na stoisku firmowym zaprezentowaliśmy skanery przeznaczone dla archeologii i muzealnictwa – scan3D UNIVERSE i ScanBright archeo. Zebranych zaciekawił proces skanowania na żywo XIX-wiecznej głowicy fajki. Eksperci z firmy SMARTTECH udzielił też obszernego wywiadu lokalnej telewizji.

 _241877_3

Więcej o projekcie Cyfrowe Warmia i Mazury

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.